Friday 19th July 2024

ଚାଲିବା ଶୈଳୀକୁ କରନ୍ତୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ,କମିବ ମୋଟାପଣ

ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି କି ଆପଣ ଆଦୌ ବ୍ୟାୟାମ କରୁନାହାନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଭୁଲ୍। ଚାଲିବା ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରକାର  ବ୍ୟାୟାମର  । ଦୈନିକ ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ତଥାପି, ପ୍ରକୃତରେ ସମସ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ପାଇବାକୁ ଏବଂ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ, ଆପଣ ଟିକିଏ ତୀବ୍ର ଚାଲିବା ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ଉଚିତ୍ । ମୋଟାପଣ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ।

ଏହା ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ କୌଶଳ, ଯାହାକୁ ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଅନେକ ଲୋକ ପାର୍କରେ ବୁଲିଥାଆନ୍ତି। ଏଥିରେ, ଆପଣ ଆରମ୍ଭରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ସାଧାରଣ ବେଗରେ ଚାଲନ୍ତି, ତାପରେ ଆପଣ ୨ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଏହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଅତି ଶୀଘ୍ର ଅଧିକ କ୍ଲାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରାଏ।କେତେକ ବ୍ୟାୟାମ ଆପଣ ଚେଷ୍ଟା କରିପାରିବେ। ଯେମିତିକି , ସ୍କ୍ୱାଟସ୍, ପୁସ୍ଅପ୍, କିକ୍-ବ୍ୟାକ୍। ଏଗୁଡିକ କରିବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦୟର ଗତି ଏକ ସୁସ୍ଥ ଉପାୟରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ଚାଲିବା ସମୟରେ ଅଧିକ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇନଥିବା ସେହି ମାଂସପେଶୀ ଗୁଡ଼ିକୁ କାମ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରର ଚାରିପାଖରେ ପାହାଡ ଅଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ଚଢନ୍ତୁ ..

ଯଦି ଆପଣ ଜିମ୍ କୁ ଯାଆନ୍ତି, ଇନକ୍ଲିଡ୍ ଟ୍ରେଡମିଲ୍ ଉପରେ ଚାଲନ୍ତୁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଘରେ ଆପଣ ସିଡ଼ି ଚଢି ପାରିବେ। ଏକ ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ଏବଂ ହାର୍ଟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ, ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ୧୦ ହଜାର ଷ୍ଟେପ୍‌ ଚଢିବା ଉଚିତ୍ । ୨୦୧୬ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଦୈନିକ ୧୦,୦୦୦ ଷ୍ଟେପ୍ ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ । ଏହାକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଫିଟନେସ୍ ବ୍ୟାଣ୍ଡ, ଫୋନ୍ ଆପ୍ କିମ୍ବା ସ୍ମାର୍ଟ ୱାଚ୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ।

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )