Thursday 22nd February 2024
ଜୟ ଶ୍ରୀରାମ ଧ୍ୱନୀରେ କମ୍ପୁଛି ଅଯୋଧ୍ୟା ! ନେପାଳରୁ ଆସିଲା ଶାଳଗ୍ରାମ !

ଜୟ ଶ୍ରୀରାମ ଧ୍ୱନୀରେ କମ୍ପୁଛି ଅଯୋଧ୍ୟା ! ନେପାଳରୁ ଆସିଲା ଶାଳଗ୍ରାମ !

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଶୁଭୁଛି ଜୟ ଶ୍ରୀରାମ । ମର୍ଯ୍ୟାଦା ପୁରୁଷ ଶ୍ରୀରାମ ଚନ୍ଦ୍ର ଙ୍କ ଚରିତ୍ର ପ୍ରତିବ୍ୟକ୍ତି ପାଇଁ ଆଦର୍ଶ । ଶ୍ରୀରାମ ଚନ୍ଦ୍ର ହେଲେ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ । ରାମାୟଣର ମୁଖ୍ୟ ଚରିତ୍ର ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମ ଚନ୍ଦ୍ର । ଯାହାଙ୍କ ନାଁ ଅନୁସାରେ ଏୌତିହାସିକ କାହାଣୀର ନାଁ ରଖାଯାଇଥିଲା ରାମାୟଣ । ସମାଜରେ ରାମାୟଣ କାହାପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଗଳ୍ପ ତ ପୁଣି କାହାପାଇଁ ଆଦର୍ଶର ପ୍ରତୀକ । ରାମାୟଣର ପ୍ରତ୍ୟେକଟି ଚରିତ୍ରରୁ କିଛିନା କିଛି ଶଖିବାପାଇଁ ମିଳେ ।

ରାମାୟଣ ହେଉଛି ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତର ଏକ ସଂସ୍କୃତ ଉପନ୍ୟାସ ଯାହାକି କୋସାଲା ରାଜ୍ୟର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ରାଜକୁମାର ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ଜୀବନକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥାଏ । ଏଥିରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସୀତା ଏବଂ ଭାଇ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ସହ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ଚଉଦ ବର୍ଷର ବନବାସ, ଲଙ୍କା ରାଜା ରାବଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୀତା ଅପହରଣ ହେତୁ ରାମ ଏବଂ ରାବଣ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ କାହାଣୀ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୨୪,୦୦୦ ପଦ ଅଛି, ସାତ କାଣ୍ଡ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ଅଧ୍ୟାୟ ରେ ବିଭକ୍ତ ।

ରାମ ମନ୍ଦିର ହେଉଛି ଏକ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର । ଯାହା ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ମୂଖ୍ୟ ଦେବତା ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଅନୁଯାୟୀ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମିତ ହେଇଛି । ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଶ୍ରୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମୀ ତୀର୍ଥକ୍ଷେତ୍ର ତଦାରଖ କରୁଛନ୍ତି । ନେପାଳର Gandaki ନଦୀ କୂଳରୁ ଦୁଇଟି ବିରାଟ ଶାଳଗ୍ରାମ ପଥର ରାମ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରତିମା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଅଯୋଧ୍ୟାକୁ ଅଣାଯାଇଛି । ପ୍ରାୟ ୩୦ ଟନ୍ ଏବଂ ୧୪-୧୫ ଟନ୍ ଓଜନ ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଗୋଲ ପଥର ଗୁଡିକ ରାମ ଏବଂ ଜାନକୀ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ ।

“ନେପାଳରେ କାଳୀ Gandaki ନାମକ ଏକ ଜଳପ୍ରପାତ ଅଛି । ଏହା ଦାମୋଦର କୁଣ୍ଡରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ଏବଂ ଗଣେଶ ଧାମ Gandaki ଠାରୁ ୮୫ କିଲୋମିଟର ଉତ୍ତରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହି ଦୁଇଟି ଗୋଲ ପଥରକୁ ସେଠାରୁ ଅଣାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସ୍ଥାନ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ ୬,୦୦୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଲୋକମାନେ କହନ୍ତି ଯେ ଏହା କୋଟି କୋଟି ବର୍ଷ ପୁରୁଣା । ଶ୍ରୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମୀ ତୀର୍ଥକ୍ଷେତ୍ର ର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଚମ୍ପତ ରାୟ ଏହି ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି କୁ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ।

 ଟ୍ରଷ୍ଟର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନେପାଳର ମୁସ୍ତାଙ୍ଗ ଜିଲ୍ଲାର ଶାଳଗ୍ରାମ କିମ୍ବା ମୁକ୍ତିନାଥ (ପରିତ୍ରାଣ ସ୍ଥାନ) ନିକଟରେ ଥିବା Gandaki ଥିବା ଦୁଇଟି ପଥର ୬୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ଏହି ପଥରକୁ ଖୋଦିତ କରି ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ପ୍ରତିମା ତିଆରିହେବ ।

ଅଯୋଧ୍ୟାର ରାମଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଏବଂ ଶାଳଗ୍ରାମ ପଥର :

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ନେପାଳର ଶାଳଗ୍ରାମ ପଥରରେ ନିର୍ମିତ ହେବ। ଧାର୍ମିକ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଶାଳଗ୍ରାମ ପଥର ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ରୂପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଶ୍ରୀରାମ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସପ୍ତମ ଅବତାର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ଏହି କାରଣରୁ ରାମଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଶାଳଗ୍ରାମ ପଥରରୁ ତିଆରି ହେବ –

ଏକ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଯେ ଶାଳଗ୍ରାମ ପଥର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚମତ୍କାର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁଠାରେ ଶାଳଗ୍ରାମଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ, ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେଠାରେ ରୁହନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, Gandaki ନଦୀର ଶାଳଗ୍ରାମ ପଥର ବିଷୟରେ ଏକ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅଛି ଯେ ଥରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ବୃନ୍ଦାବତୀ (ତୁଲସୀ) ଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ସଂଖଚୁଡଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ବୃନ୍ଦା ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ, ସେ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଏକ ପଥର ହେବାକୁ ଏବଂ ପୃଥିବୀରେ ସ୍ଥିରହୋଇ ରହିବାକୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ । ଶ୍ରୀ ହରିଙ୍କର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଭକ୍ତ ଥିଲେ ତୁଳସୀ । ଅଭିଶାପ ପାଇଁ ତୁଳସୀ ଅନୁତାପ କରିଥିଲେ । ପରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇ ବିଷ୍ଣୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତୁମେ Gandaki ନଦୀ ଭାବରେ ପରିଚିତ ହେବ ଏବଂ ମୁଁ ଏହି ନଦୀ ନିକଟରେ ଶାଳଗ୍ରାମ ଭାବରେ ରହିବି । କୁହାଯାଏ ଯେ Gandaki ନଦୀର ଶାଳଗ୍ରାମ ପଥରରେ ଚକ୍ର ଏବଂ ଗଦାର ପ୍ରତୀକ ବା ଚିହ୍ନ ରହିଛି।

ଶାଳିଗ୍ରାମ ପଥରର ମହତ୍ୱ –

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଶାଳଗ୍ରାମ ର ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି । ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରହ୍ମା, ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମହେଶ୍ୱର ଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ପୂଜା କରାଯାଏ । ଯେପରି ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କୁ ଶଙ୍ଖ ଆକାରରେ ପୂଜା କରାଯାଏ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଶିବଲିଙ୍ଗ ରୂପରେ ପୂଜା କରାଯାଏ । ସେହିଭଳି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନ ଶାଳଗ୍ରାମ ରୂପରେ ପୂଜା କରାଯାଏ । କୁହାଯାଏ ଯେ ସେଠାରେ ୩୩ ପ୍ରକାର ଶାଳଗ୍ରାମ ଅଛି । ଏହି ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଶ୍ରୀ ହରି ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ୨୪ ଅବତାର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ । ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଗୋପାଳ ରୂପରେ ଗୋଲ ଶାଳଗ୍ରାମକୁ ପୂଜା କରାଯାଏ । ମାଛ ଆକୃତିର ଶାଳଗ୍ରାମକୁ ମତ୍ସ୍ୟ ଅବତାର ଭାବରେ ପୂଜା କରାଯାଏ । କଇଁଛର ଆକୃତି କୁର୍ମ ଅବତାରର ପ୍ରତୀକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଯେଉଁ ଶାଳିଗ୍ରାମ ରେ ରେଖା ଅଛି ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ରୂପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତୀକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟିଛି । ନେପାଳରୁ ଅଯୋଧ୍ୟା ଆସି ପହଞ୍ଚିଛି ଶାଳଗ୍ରାମ ।

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )