Thursday 23rd May 2024
ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ କମୁଛି ପୃଥିବୀର ଚମକତା …

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ କମୁଛି ପୃଥିବୀର ଚମକତା …

ଆମ ଘର ଆମ ପୃଥିବୀ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଘର ଧିରେ ଧିରେ ବିପଦ ମୁହାଁ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି । ଆମେ ନିଜକୁ ବାସସ୍ଥାନକୁ ଇଟା ମାଟି ସିମେଣ୍ଟରେ ତିଆରି ଘରକୁ ସିନା ସଜେଇ ରଖୁଛୁ । ହେଲେ ନିଜ ଗ୍ରହକୁ ସାଇତି ରଖିବା ପାଇଁ ବିଲକୁଲ ଭୁଲିଯାଉଛୁ । ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି ଏହାର ଏକ ନିଦର୍ଶନ । ଆମେ ନିଜେ ହିଁ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ । ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆମ ଘର ପାଇଁ ବହୁତ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆମ ଗ୍ରହର ଚମକ ଧିରେ ଧିରେ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ଲାଗିଲାଣି । ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ ଆମ ଗ୍ରହ ପୃଥିବୀର ପୁଣି କି ଚମକ । ହଁ ଆଜ୍ଞା ଆମ ଗ୍ରହର ବି ଏକ ଚମକତା ରହିଛି । ଯାହା ସମୟ ଅନୁସାରେ ମଳିନ ପଡିବାରେ ଲାଗିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ ପୃଥିବୀ କୋଡ଼ିଏ ବର୍ଷ ପୂର୍ବ ତୁଳନାରେ ବର୍ଗ ମିଟର ପ୍ରତି ଅଧା ୱାଟ କମ୍ ଆଲୋକ ପ୍ରତିଫଳିତ କରୁଛି। ଏହା ଫଳରେ ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ମହାସାଗରର ଉଷ୍ମ ଜଳ ଯୋଗୁଁ ଏଭଳି ହେଉଥିବା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି।

ପୃଥିବୀର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ଦଶନ୍ଧିର ତଥ୍ୟ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜିଓଫିଜିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଲେଟର୍ସରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଚମକ ପୃଥିବୀରୁ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେଉଥିବା ଆଲୋକ ଯାହା ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଉପଗ୍ରହ ମାପକୁ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ ଯେ ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ପୃଥିବୀର ପ୍ରତିଫଳନ ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ୨୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପୃଥିବୀର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ତୁଳନାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବର୍ଗ ମିଟର ପ୍ରତି ଅଧା ୱାଟ୍‌ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ହ୍ରାସ ଗତ ତିନିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବେଶି ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀର ପ୍ରତିଫଳନରେ ୦.୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ଆସୁଥିବା ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଆଲୋକରେ ପୃଥିବୀର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥାଏ। ଅଧ୍ୟୟନର ମୁଖ୍ୟ ଲେଖକ ତଥା ନ୍ୟୁ ଜର୍ସି ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଗବେଷକ ଫିଲିପ୍‌ ଗୁଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ତିନି ବର୍ଷର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବାବେଳେ ଆଲବେଡୋରେ ଏହି ହ୍ରାସ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ୧୯୯୮ ରୁ ୨୦୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦକ୍ଷିଣ କାଲିଫର୍ନିଆର ବିଗ୍ ବିଅର ସୋଲାର ଅବଜରଭେଟୋରୀରୁ ପୃଥିବୀର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ଶେଷରେ ପୃଥିବୀର ଚମକରେ ହ୍ରାସ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀକୁ ଆସୁଥିବା ପ୍ରକୃତ ଆଲୋକ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ଓ ଅନ୍ୟ ଗ୍ରହର ପ୍ରତିଫଳନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ।

ନାସାର କ୍ଲାଉଡ୍ ଓ ପୃଥିବୀର ରେଡିଏଣ୍ଟ୍ ଏନର୍ଜି ସିଷ୍ଟମ୍ (CERES) ପ୍ରକଳ୍ପ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଉପଗ୍ରହ ମାପର ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ନିକଟ ଅତୀତରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ବାଦଲରେ ଚମକତା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହା ସେହି କ୍ଷେତ୍ର ଯେଉଁଠାରେ ସମୁଦ୍ର ପୃଷ୍ଠର ତାପମାତ୍ରାରେ ବୃଦ୍ଧି ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଳବାୟୁରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି।

ପୃଥିବୀର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ହ୍ରାସ ହେବା ମଧ୍ୟ ପୃଥିବୀର ଜଳବାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀର ସୌର ଶକ୍ତି ଶୋଷଣ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅତିରିକ୍ତ ସୌର ଶକ୍ତି ପୃଥିବୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ଓ ମହାସାଗରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଏହା ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥାଏ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଅତିରିକ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣର ସେହିମାତ୍ରା ଯାହା ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ସମୁଦାୟ ମାନବଜନୀତ ଜଳବାୟୁ ବା ମାନବଜନୀତ କାରକ ସହିତ ଆସିଥାଏ। ଅଧ୍ୟୟନରେ ଜଡିତ ନ ଥିବା କାଲିଫର୍ନିଆ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗ୍ରହ ବିଜ୍ଞାନୀ ଏଡୱାର୍ଡ ସ୍ୱିଟରମ୍ୟାନ୍ ଏହାକୁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଶା କରୁଥିଲେ ଯେ ଉଷ୍ମ ପୃଥିବୀରେ ଅଧିକ ବାଦଲ ରହିବ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପୃଥିବୀର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ଅଧିକ ହେବ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରା କିଛି ମାତ୍ରାରେ କମିବା ସହିତ ଜଳବାୟୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ସନ୍ତୁଳିତ ହେବ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ବିପରୀତ ହୋଇଛି।

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )