Monday 4th March 2024
ଡାଇବେଟିସ୍ ରେ ଆଖି ହୁଏ ଖରାପ, କେମିତି ରଖିବେ ଧ୍ୟାନ

ଡାଇବେଟିସ୍ ରେ ଆଖି ହୁଏ ଖରାପ, କେମିତି ରଖିବେ ଧ୍ୟାନ

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଡାଇବେଟିସ୍ ଶବ୍ଦ କାହାକୁ ବା ଅଜଣା | କିଏ କହେ ମଧୁମେହ ତ କିଏ କହେ ଡାଇବେଟିସ୍ | ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ର ସମୟରେ ଡାଇବେଟିସ୍ ରୋଗ ଘରେ ଘରେ ପରିଚିତ | ଜେନେଟିକ୍ ଫେକ୍ଟର ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ମିଠା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହେଇଥାଏ ଡାଇବେଟିସ୍ | ମା ବାପା କିମ୍ବା ଘର ର ଆଗରୁ କାହାକୁ ଡାଇବେଟିସ୍ ହେଇଥିଲେ ଡାଇବେଟିସ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ଥାଏ | ଆବଶ୍ୟକତା ଠାରୁ ଅତ୍ୟଧିକ ମିଠା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତରେ ବଢିଯାଇଥାଏ ରକ୍ତ ଶର୍କରା ର ପରିମାଣ | ରକ୍ତ ରେ ଶର୍କରା ପରିମାଣ ବଢିବା ଦ୍ୱାରା ହେଇ ଥାଏ ଡାଇବେଟିସ୍ | ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ସମୟ ସମୟରେ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସ୍ୱଳ୍ପ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି, ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ଏବଂ କିଡନୀ ରୋଗ ଭଳି ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ |  ମଧୁମେହ ସମସ୍ୟା ଆଖି ଉପରେ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ନ ଦେଲେ ଏହା ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇିଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ଏମିତି କି ଜଣେ ଡାଇବେଟିସ୍ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅନ୍ଧତ୍ୱର ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ | ଡାଇବେଟିସ୍ ଥିଲେ ରେଟିନୋପାଥି, ଗ୍ଲୁକୋମା ଏବଂ ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ ଭଳି ଆଖି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଯଥେଷ୍ଟ ବଢିଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ମଧୁମେହର ରୋଗୀ, ତେବେ  ଆଖିର ଯତ୍ନ ନେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ |

 ତେବେ କୌଣସି  ପ୍ରକାରର ଆଖି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ |

ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ସବୁବେଳେ  ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେ ରଖନ୍ତୁ –

ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କର ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଆଖିର ଲେନ୍ସର ଆକାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଏ | ତେବେ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରାଯାଇପାରିବ | ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଶର୍କରା ସ୍ତର ଅଧିକ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଆଖିର ରକ୍ତ କଣିକା ଉପରେ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ |

ଶରୀରର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ –

ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଏହି ଦୁଇଟି ରୋଗ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ |  ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ନିହାତି ଜରୁରୀ | ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା କେବଳ ଆଖି ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ  ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ |

 

 ଧୂମ୍ରପାନ ଛାଡନ୍ତୁ –

ଧୂମ୍ରପାନ ସମସ୍ତଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଧୂମ୍ରପାନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ | ଧୂମ୍ରପାନ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ସ୍ନାୟୁ, କୋଷ ଏବଂ ଧମନୀକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ |

ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ –

ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଆଖି ପାଇଁ ଭଲ | ଡାଇବେଟିସ୍ କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେ ରଖିବା ପାଇିଁ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଉଚିତ୍ | ପ୍ରତିଦିନ ୪୫ ମିନିଟରୁ ୧ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ କୌଣସି ନୂତନ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଜରୁରୀ |

ସୁଷମ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ –

କୁହାଯାଏ ଯେ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ତୀକ୍ଷ୍ଣ ହୋଇଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏକ ସୁସ୍ଥ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦରକାର ଏବଂ ଶରୀରକୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବା ଜରୁରୀ | ଭିଟାମିନ ସି , ଭିଟାମିନ୍ ଇ , ଭିଟାମିନ୍ ବି ଏବଂ  ଭିଟାମିନ୍ ବି କମ୍ପଲେକ୍ସ ଥିବା ଜିନିଷ ଖାଇବା ଜରୁରୀ | ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାଇ ଡାକ୍ତର ଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରି ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ୍ ନେବା ଦରକାର |

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )