Saturday 24th February 2024
ବ୍ରେନ୍ ଫଗ୍ ରୋଗ କେମିତି ଓ କାହିଁକି ହୁଏ ଜାଣନ୍ତି କି ?

ବ୍ରେନ୍ ଫଗ୍ ରୋଗ କେମିତି ଓ କାହିଁକି ହୁଏ ଜାଣନ୍ତି କି ?

ରୋଗ ପାଇଁ  ଔଷଧ ଜରୁରୀ । କିନ୍ତୁ କଣ ସବୁ ରୋଗର ନିରାକରଣ ଅଛି କି ? ଆମ ଭିତରେ ଏମିତି ଅନେକ ରୋଗ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆମେ ନା ଜାଣିପାରୁ ନା କିଛି କରିପାରୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ତ ଏତେ ନୂଆ ନୁଆ ରୋଗ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଯାହାକୁ ଆମେ ପୂର୍ବରୁ ବି ଶୁଣିନଥିଲେ । ଆଜିକାଲି ବିଶେଷକରି ମସ୍ତିଷ୍କ ଜନିତ ରୋଗ ବିଶେଷ ମାତ୍ରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ମାନସିକ ବିକୃତି ବା ରୋଗ ବିଷୟରେ ଆଗରୁ ଜାଣିବା ଆମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ସେହିପରି,କୋରୋନା ଜୀବାଣୁ ମହାମାରୀ ପରେ,ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅନେକ ଥର ବ୍ରେନ୍ ଫଗ୍ ବିଷୟରେ ଶୁଣିଥିବେ । ହେଲେ ଆଜିଯାଏଁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ବ୍ରେନ୍ ଫଗ୍ କଣ ? ଏହାର ଲକ୍ଷଣ କଣ ? ଏବଂ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା କିପରି ହୋଇପାରିବ ? ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ସେ ବିଷୟରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଜାଣିବା । ଯଦିଓ ବ୍ରେନ୍ ଫଗ୍ ଏକ ରୋଗ ନୁହେଁ,ଏହା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗର ଏକ ରକମର ରୂପ । ଏହି ରୂପ ଏତେ ମାରାତ୍ମକ ହୋଇପାରେ ଯେ ଯାହାକୁ ଜାଣିଲେ ବି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ।

ଯଦିଓ ବ୍ରେନ ଫଗ୍ ଏକ ରୋଗ ନୁହେଁ, ଏହା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗର ଏକ ରୂପ, ଯେଉଁଥିରେ ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ହରାଇବା, ମାନସିକ ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ଅଭାବ, ଏକାଗ୍ର କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏପରି ଅବସ୍ଥାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବଦା ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ଅସମର୍ଥ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି।  ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯେତେବେଳେ କେହି ନିଦ୍ରାହୀନତା କିମ୍ବା ଅସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, କିମ୍ବା ଔଷଧର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହେତୁ ଘଟୁଥିବା ଅଳସୁଆତା ଏହାକୁ କୁହାଯାଏ | କେମୋଥେରାପି ପରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ରେନ ଫଗ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢିଥାଏ ।

ବ୍ରେନ ଫଗର ଲକ୍ଷଣ :

ମାନସିକ ଚାପ : ଅଧ୍ୟାଧିକ ଚିନ୍ତା କରିବା ମଧ୍ୟ ବ୍ରେନ ଫଗର କାରଣ ହୋଇଥାଏ । ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତାକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିପାରେ ଏବଂ ଉଦାସୀନତା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ଏହା ମାନସିକ ଥକାପଣ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

ନିଦ୍ରାର ଅଭାବ: ଅଳ୍ପ ଶୋଇବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ମସ୍ତିସ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ଯାହା ଆପଣଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଯାହା ବ୍ରେନ୍ ଫଗକୁ ବଢାଇ ଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ  ରାତିରେ ଅତି କମରେ ୮ ରୁ ୯ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )