Wednesday 24th July 2024
କଣ ସତରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଉଡ଼ିବ କାର

କଣ ସତରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଉଡ଼ିବ କାର

ଉଡ଼ନ୍ତା ଜାହାଜ କହିଲେ ଆମେ ଜାଣିଥାଉ କି ଉଡ଼ାଜାହାଜ କିମ୍ବା, ରକେଟ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଉଡ଼ନ୍ତା କାର ବିଷୟରେ ଶୁଣିଛନ୍ତି କି? ଯଦି ବି ଶୁଣିଛନ୍ତି ଆମ ଭାରତରେ ଦେଖିଛନ୍ତି କି? କିନ୍ତୁ ଏବେ ଆପଣ ଏହି ଉଡ଼ନ୍ତା କାରକୁ ଦେଖିପାରିବେ ଓଡ଼ିଶାରେ । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହା ଶତ ପ୍ରତିଶତ ସତ କଥା । ଓଡ଼ିଶାରେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆପଣ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ ଉଡ଼ନ୍ତା କାର । କାରଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ତିଆରି ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଉଡ଼ନ୍ତା କାର୍ ବା ଏୟାର ଟାକ୍ସି । ଯାହାକି ଦେଶରେ ଏକ ନୂଆ ବିପ୍ଲବ ଆଣିବ, ଟ୍ରାଫିକ୍ ସମସ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଏକ ବୈପ୍ଲବିକ ସମାଧାନ ହେବ ।Watch Xpeng VTOL Flying Electric Car Successfully Complete First Flightଭାରତୀୟ ଏୟାର୍ ମୋବିଲିଟି ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ତଥା ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଭିତ୍ତିିକ କମ୍ପାନି ବମ୍ବଲ ବି’ ଫ୍ଲାଇଟ୍‌ସ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ବସାଇବ । ଏଥିପାଇଁ କମ୍ପାନିକୁ ସହଯୋଗ କରିବ ବ୍ରିଟେନ୍‌-ଭିତ୍ତିକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନି ସ୍ରାମ୍ ଆଣ୍ଡ ମ୍ରାମ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକ୍‌, ବ୍ରିଟେନ୍ କମ୍ପାନୀ ଠାରୁ ଏଥିପାଇଁ ବଲମ୍ବ ବି’ ୩୦୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିଛି । ବଲମ୍ବ ବି’ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ହେଉଛନ୍ତି ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଅର୍ଜୁନ ଦାସ । ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଜୁନ ଆନାଲିଟିକ୍ସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ନାଇମୋ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଥିଲେ । ନୂଆ ପାଣ୍ଠି ସହ କମ୍ପାନି ଓଡ଼ିଶାରେ ଏକ ଆସେମ୍ବଲି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । ଯେଉଁଠାରେ ଏୟାର ଟାକ୍ସି ଉତ୍ପାଦନ କରାଯିବ। ୨୦୨୩ ଏପ୍ରିଲ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ପ୍ରଥମ ପ୍ରୋଟୋଟାଇପ୍ ଉନ୍ମୋଚନ କରିବ । ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ପ୍ରମାଣିକୃତ ମଡେଲ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ପାଇଁ କମ୍ପାନି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । “ବି ଫ୍ଲାଇଟ୍ସ” ବ୍ରାଣ୍ଡ ଅଧୀନରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାଲ୍ ଭର୍ଟିକାଲ୍ ଟେକ୍‌ଅଫ୍ ଆଣ୍ଡ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ ବିମାନ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯିବ ।Flying car completes test flight between airports - BBC Newsଉଡ଼ିବା ପାଇଁ, ଟେକ୍‌ଅଫ୍ ପାଇଁ କିମ୍ବା ଅବତରଣ କରିବା ପାଇଁ ରିପ୍ଲେସମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଟେରି ବ୍ୟବହାର କରିବ । ଗୋଟିଏ ବ୍ୟାଟେରୀରେ ଏହି ଯାନ ୨୦ମିନିଟ୍ ଉଡ଼ିବା ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ରଖେ । ଏନେଇ ସହରାଞ୍ଚଳ ଯାତାୟତ ଏବଂ ପରିବହନର ଭବିଷ୍ୟତ ହେଉଛି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଭର୍ଟିକାଲ ଟେକ୍‌ଅଫ୍ ଆଣ୍ଡ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ ବିମାନ। ସହରାଞ୍ଚଳ ସଡ଼କରେ ଭିଡ଼କୁ ଏହା ସଂକୁଚିତ କରିବ । ଏହା ସହିତ ପ୍ରଦୂଷଣ ମତ୍ରାକୁ ହ୍ରାସ କରିବେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ୨୦୩୫ ସୁଦ୍ଧା ଏୟାର୍ ଟାକ୍ସି ଏକ ନିୟମିତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଲଟିବ । ସେତେବେଳେ ୧୦% ପରିବହନ ଉଡ଼ନ୍ତା ଯାନ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବା ଆଶା ରହିଥିବା କମ୍ପାନି ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଏହି କମ୍ପାନିର ଉଡ଼ନ୍ତା ଟାକ୍ସି ମାନବ ପରିବହନ, ବିମାନ ଟାକ୍ସି, ଏୟାର୍ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଏବଂ ଲଜିଷ୍‌ଟିକ୍ସ ଓ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟବହାର ହୋଇପାରିବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଉଛି ।

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )