Thursday 23rd May 2024
ବାଂଲାଦେଶ ବିଜୟ ଦିବସର ଇତିହାସ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ?

ବାଂଲାଦେଶ ବିଜୟ ଦିବସର ଇତିହାସ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ?

ପାକିସ୍ତାନର ୯୩ ହଜାର ସେନା କରିଥିଲେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ

୧୬ ଡିସେମ୍ବର ୧୯୭୧ ମସିହାରେ ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ତାନର ସ୍ୱାଧୀନତା ଓ ବାଂଲାଦେଶ ନୂଆ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିଲା । ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ପାଖାପାଖି ୮ ହଜାର ପାକିସ୍ତାନ ସେନାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଭାରତୀୟ ସେନାଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଣ୍ଠୁ ମାଡ଼ି ବସିଥିଲା ପାକିସ୍ତାନ । ୧୯୭୧ ମସିହାରେ ୯୩ ହଜାର ସେନାଙ୍କ ସହିତ ପାକିସ୍ତାନର ସେନା ପ୍ରମୁଖ ଜେନେରାଲ ନିୟାଜୀ ଭାରତୀୟ ସେନାଙ୍କ ଆଗରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରାୟ ୪ ହଜାର ଭାରତୀୟ ସେନା ନିଜର ଶୌର୍ଯ୍ୟ ଓ ପରିଚୟ ଦେଇ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ ।  ଏହି ଭାରତୀୟ ସେନାଙ୍କୁ ବଳିଦାନକୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଇ ୧୬ ଡିସେମ୍ବରକୁ ବିଜୟ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ ।

୧୯୭୧ ‘ବାଂଲାଦେଶ ମୁକ୍ତି ଯୁଦ୍ଧ’ରେ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିବା ଭାରତ ଆଜି ୫୧ତମ ‘ବିଜୟ ଦିବସ’ ପାଳନ କରୁଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଆଜି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ‘ଜାତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ମାରକୀ’ରେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗା ଦେଇ ସହିଦ ଯବାନମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ଏବଂ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ୍‌ ମନୋଜ ପାଣ୍ଡେ ଆର୍ମି ହାଉସ୍‌ରେ ‘ଆଟ୍‌ ହୋମ୍‌’ ରିସେପ୍‌ସନ୍‌ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥ‌ିଲେ।

ବାଂଲାଦେଶରେ ବିଜୟ ଦିବସକୁ ବାଂଲାଦେଶ ମୁକ୍ତି ଦିବସ ଭାବେ ପାଳିତ ହୁଏ । ଯାହା ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ଲଢେଇ କରି ବାଂଲାଦେଶର ଆଧିକାରୀକ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ । ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ବାଂଲାଦେଶରେ ସ୍ୱାଧୀନତାର ନିଆଁ କିପରି ଜଳିଥିଲା ।  ଏଥିରେ ଭାରତର ଭୂମିକା (VIJAY DIWAS 1971), ପାକିସ୍ତାନର କଳା କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏଭଳି ଜିନିଷ ଯାହା ଅତୀତର ପୃଷ୍ଠାରେ ପୋତି ହୋଇ ରହିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ସେସବୁକୁ ନେଉଛୁ । ଏ ସମସ୍ତ ଘଟଣାବଳିକୁ ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ।

୨୫ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯୭୧ ମସିହାର ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ତାନର ଏକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଅଓ୍ୱାମୀ ଲିଗ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିନେଇଥିଲେ । ଯାହାକୁ ପଶ୍ଚିମ ପାକିସ୍ତାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଅଣଦେଖା କରିଦେଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ପଶ୍ଚିମ ରାଷ୍ଟ୍ରର ସତ୍ତାରେ ଥିବା ସରକାରଙ୍କ ଆଦେଶ ମୁତାବକ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ହିଂସକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଶତାଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ନରସଂହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ । ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରି ଅଓ୍ୱାମୀ ଲିଗର ନେତା ଶେଖ ମୁଜିବୁର ରେହମାନ ୨୬ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯୭୧ରେ ବାଂଲାଦେଶ ଭାବେ ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ତାନର ସ୍ୱାଧୀନତା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଅଧିକାଂଶ ବଙ୍ଗୀୟ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଇସଲାମିକ  ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ପକ୍ଷ ନେଇଥିଲେ ।

ଦ୍ୱିତୀୟତଃ ୧୯୭୧ ମସିହାରେ ଜେନେରାଲ ୟାହିୟା ଖାନ ପାକିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିଲେ । ପୂର୍ବ ଭାଗରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ଅସନ୍ତୋଷକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ସେ ଜେନେରାଲ ଟିକ୍କା ଖାନଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରି ମାମଲାର ସମାଧାନ ଚାହୁଁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହାର ପରିଣାମ ସ୍ୱରୂପ ଗୃହଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଯୁଦ୍ଧ ହେତୁ ପ୍ରାୟ ୧୦ ନିୟୁତ ଶରଣାର୍ଥୀ ଭାରତର ପୂର୍ବ ପ୍ରଦେଶରେ ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ଏହି ବଢୁଥିବା ଅର୍ଥନୈତିକ ଓ ମାନବୀୟ ସଙ୍କଟ (ଇଣ୍ଡୋ-ପାକ୍ ଯୁଦ୍ଧ 1971) ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ବାଂଲାଦେଶୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଭାରତ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଥିଲା । ଏହା ସହିତ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଏକତ୍ରିତ କରି ମୁକ୍ତି ବାହିନୀ ସେନା ଗଠନ କରିବାକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇଥିଲା। ଫଳରେ ଏହି ସେନାବାହିନୀ ପାକିସ୍ତାନୀଙ୍କୁ ସେହି ସମୟରେ ଜବାବ ଦେବାକୁ ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଥିଲା ।

ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ସେତେବେଳେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଯେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଯଦି ପାକିସ୍ଥାନ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧରେ ଭାରତ ବାଂଲାଦେଶକୁ ସମର୍ଥନ କରେ (ଭାରତ-ପାକ୍ ଯୁଦ୍ଧ 1971), ତେବେ ଏହା ଭାରତ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭଲ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା । ୨୮ ଏପ୍ରିଲ ୧୯୭୧ (VIJAY DIWAS 2022) ରେ ଭାରତୀୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଜେନେରାଲ ମାନେକ ଶ’ଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ତାନ ଯିବାକୁ କହିଥିଲେ। ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଶତ୍ରୁ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନର ଗୃହଯୁଦ୍ଧରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ଭାରତର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଦୃଢ ଲକରିଥିଲା । ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଭାରତ ସରକାର ମୁକତି ବାହିନୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରି ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ବଙ୍ଗୀୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପୃଥକ ରାଜ୍ୟ ଗଠନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଭାରତର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥା RAW ବଙ୍ଗଳାର ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ ଲଢୁଥିବା ଏହି ବିପ୍ଳବୀମାନଙ୍କୁ ସଂଗଠିତ, ତାଲିମ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା। ଏହା ସହିତ ପୂର୍ବ ବାହିନୀ ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ତାନରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାବାହିନୀକୁ କଡ଼ା ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ। ଦେଖୁ ଦେଖୁ ଡିସେମ୍ବର ଆରମ୍ଭରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଅଧିନରେ ରହିଥିଲା ।

ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ୧୯୭୧ ମସିହା ଡିସେମ୍ବର ୩ ତାରିଖରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ବାୟୁସେନା ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଘାଟି ଉପରେ ୬ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘନଘନ ବୋମାମାଡ଼ କରି ଆସିଥିଲା। ଏଥିରେ ଇଜ୍ରାଏଲ ବାୟୁସେନାର ଅପରେସନ ଫୋକସ ଆଧାରରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା। ତେବେ ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏହା ରହିଥିଲା କି ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଅଚଳ କରିଦେବା। ପାକିସ୍ତାନ ବାୟୁସେନାର ଆକ୍ରମଣରେ ଉଭୟ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ଔପଚାରିକ ଭାବେ ଯୁଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଯଦିଓ ଔପଚାରିକ ଭାବେ ଯୁଦ୍ଧ ଘୋଷଣା ହୋଇନଥିଲା।

ଭାରତୀୟ ସେନାର 3 ଟି ବିଭାଗ ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ଥାନର ସ୍ୱାଧୀନତା ଯୁଦ୍ଧରେ ଜଡିତ ଥିଲା (VIJAY DIWAS 1971)। ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ସେନାବାହିନୀକୁ ତିନିଟି ବ୍ରିଗେଡ୍ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ। ଏହି ସାମରିକ ଦଳ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଅପେକ୍ଷା ବହୁତ ଭଲ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ସେନାବାହିନୀ ସେମାନଙ୍କର ଅଦମ୍ୟ ସାହସ ଏବଂ ସାହସିକତା ଆଧାରରେ ବାଂଲାଦେଶ ଉପରେ ନିଜର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।

ଏଥି ସହିତ, ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଭାରତୀୟ ସାହସୀ ସେନାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏବଂ ୧୬ ଡିସେମ୍ବର ୧୯୭୧ରେ ଜେନେରାଲ ଆମୀର ଅବଦୁଲ୍ଲା ଖାନ ନିଆଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପ୍ରାୟ ୯୩  ହଜାର ସେନା ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଦେଇଥିଲେ।  ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରାୟ ୮ ହଜାର ସେନା ନିହତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ୨୫ ହଜାର ସେନା ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଭାରତର ପ୍ରାୟ ୩ ରୁ 4 ହଜାର ସେନା ଶହୀଦ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ୧୨ ହଜାର ସେନା ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ୧୬ ଡିସେମ୍ବରରେ ଯୁଦ୍ଧ ଶେଷ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ୯୩ ହଜାର ସେନାଙ୍କୁ ବନ୍ଦୀ କରି ରଖିଥିଲେ। ୧୯୭୨ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ଯୁଦ୍ଧର ପ୍ରାୟ ୮ ମାସ ପରେ, ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ଶିମଲା ଚୁକ୍ତିନାମା (ଶିମଲା ଚୁକ୍ତିନାମା ୧୯୭୨) କରିଥିଲେ। ଏହା ଅଧୀନରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା।

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )