Thursday 23rd May 2024
ଓଡିଶା ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ମିଶନରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ହେଲେ କଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ?

ଓଡିଶା ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ମିଶନରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ହେଲେ କଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ?

ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡିଶା କଣ କରୁଛି କଣ ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିଛନ୍ତି ? ଆମ ଓଡିଶାରେ କେଉଁ କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଆଗେଇଛ ସେ ବିଷୟରେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ବି ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଆମ ଓଡିଶା ସରକାର ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ କୁ କେତେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉଛନ୍ତି ଚାଲନ୍ତୁ ସେ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା । ଯଦି ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପ୍ରଦାନରେ ଓଡିଶା କଥା କହିବା ତାହାଲେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଓଡିଶାକୁ ଏକ ସ୍ୱୀକୃତି ମିଳିଛି । ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଇକୋସିଷ୍ଟମକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡିଶା ଦେଶର ଶୀର୍ଷବର୍ଗ ରାଜ୍ୟ ସୂଚୀରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି । ଓଡିଶା ସହ କେରଳ,ତେଲଙ୍ଗାନା ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଶୀର୍ଷବର୍ଗରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ଏସବୁ ସମ୍ବବ କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଭିତରୁ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଜିନିଷ ହେଉଛି-ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡିଶା ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ଓଡିଶା ଯାତ୍ରା ୨.୦ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଲା ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରର ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଓ÷୍ୟଦ୍ୟୋଗିକ ଚେତନା ଆଣିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରୟାସ । ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଏବଂ ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉଦ୍ୟୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖି ଏହି ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଓଡିଶା ଯାତ୍ରା ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଅନୁସାରେ ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ୫ହଜାର ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ମିଶନ୍ ପାଇଁ ଏବଂ ଅଭିନବ ଚିନ୍ତାଧାରା ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଓଡିଶା ଯାତ୍ରା ୨.୦ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ ।

 

ଓଡିଶା ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ମିଶନରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ହେଲେ କଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ?

ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଓଡିଶା ପଦକ୍ଷେପରେ ଘୋଷିତ ଲାଭ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଏକ ସଂସ୍ଥାକୁ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଏଥିପାଇଁ, ନୂତନତ୍ୱ ଉପରେ ଏକ ନୋଟ୍ ସହିତ ଅନ୍ଲାଇନ୍ରେ ଏକ ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ନୋଡାଲ ଏଜେନ୍ସି ଅଧୀନରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ଏହିପରି ସମସ୍ତ ପଞ୍ଜୀକୃତ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ଆବେଦନକୁ ଯତ୍ନର ସହ ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ | ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ “ନୋଡାଲ୍ ଏଜେନ୍ସିର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଖ୍ୟାତିସମ୍ପନ୍ନ ସରକାର ଏବଂ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇଁ ନୋଡାଲ୍ ଏଜେନ୍ସି ଭାବରେ ଅନୁମୋଦିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ / ସଂଗଠନ |
  • ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଓଡିଶା, ଏମ୍ଏସ୍ଏମ୍ଇ ବିଭାଗର ଏକ ପଦକ୍ଷେପ, ଓଡ଼ିଶାର ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ଉଦୀୟମାନ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରା / ଅଭିନବତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଭାବରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବା | ଏହା ମଧ୍ୟ ଉତ୍ପାଦ, ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ସେବାଗୁଡିକର ନବସୃଜନ, ବିକାଶ ଏବଂ ଉନ୍ନତି ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି | ରାଜ୍ୟରେ ରୋଜଗାର ସୃଷ୍ଟି ଏବଂ ଧନ ସୃଷ୍ଟିର ଏକ ଉଚ୍ଚ ସମ୍ଭାବନା ସହିତ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ବ୍ୟବସାୟ ମଡେଲ ପ୍ରତି ଚିନ୍ତାଧାରାର ମାପଚୁପ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା |
  • ଆରମ୍ଭରୁ, ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଓଡିଶା ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ମାନସିକତାର ଏକ ଘର ହୋଇସାରିଛି ଏବଂ 800 ରୁ ଅଧିକ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ କୁ ସମର୍ଥନ କରିସାରିଛି।
  • ଏଥିରେ ଏକ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି O ହବ୍ ନାମକ ବେଷ୍ଟ ଇନକ୍ୟୁବେସନ ସୁବିଧା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସକ୍ରିୟ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ ସୁବିଧା ଏବଂ ସେବାଗୁଡିକ ରହିଛି, ଆମେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସର୍ବନିମ୍ନ 1000 ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ପଞ୍ଜିକରଣ ପାଇଁ ଲମ୍ଫ ଦେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛୁ |
  • ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଓଡିଶା ଏହାର ନୀତିଗତ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବିକାଶ କରୁଛି, ସର୍ବଦା ଏକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ ନୀତି  ାଞ୍ଚା ପାଇବାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରୁଛି | ଦେଶରେ ଲଗାତାର ତିନି ବର୍ଷ ଧରି ଆମେ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ହବ୍ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛୁ |

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )