Monday 4th December 2023
ଷ୍ଟେସନରେ ଡବା ଗଣିବା ଚାକିରି ଶୁଣିଛନ୍ତି କି ?

ଷ୍ଟେସନରେ ଡବା ଗଣିବା ଚାକିରି ଶୁଣିଛନ୍ତି କି ?

ଚାକିରି କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଯୋଜନା ରହିଛି । ହେଲେ ଏମିତି କିଛି କାମ ରହିଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ ଚାକିରି ହିସାବରେ କେବେ କଳ୍ପନା ବି କରିନଥିବେ । ଏ ଚାକିରି ଏମିତି ସେମିତି ଚାକିରି ନୁହେଁ ,ଏହା ରେଳସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବଡ଼ ଚାକିରି । ବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହି ଖବରଟି ପୁରା ଜାଣିଲା ପରେ ଆପଣ ବି ବୁଝିପାରିବେ କେମିତି ହୁଏ ଚାକିରି ।  ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଫିଲ୍ମି ଶୈଳୀରେ ଠକେଇର ଅନେକ ଘଟଣା ଶୁଣିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଏହି ମାମଲାଟି ଏପରି ଯେ ଆପଣ ଏହା ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ | ଏହି ଠକେଇ ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ହୋଇନାହିଁ ବରଂ ରେଳବାଇରେ ହୋଇଛି | ଏହି ଘଟଣାରେ ୨୮ ଜଣ ଠକାମିର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି |

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯେଉଁମାନେ ଠକାମିର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୮ ଘଣ୍ଟା ଧରି ବସିରହୁଥିଲେ | ଆଉ ଏହି ସମୟରେ ସେମାନେ ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ବଗି ଗଣୁଥିଲେ | ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସର ଇକୋନୋମିକ୍ ଅଫେନ୍ସ ୱିଙ୍ଗ୍ (EOW) ରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଟିକେଟ୍ ପରୀକ୍ଷକ (ଟିଟିଇ), ଟ୍ରାଫିକ୍ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଏବଂ କିରାଣୀ ପଦବୀ ପାଇଁ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣର ଏକ ଅଂଶ।

ରେଳବାଇରେ ଚାକିରି ପାଇବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦୁଇ ଲକ୍ଷରୁ ୨୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ସମସ୍ତ ଅର୍ଥ ସେମାନେ ୭୮ ବର୍ଷୀୟ ଏମ ସୁବୁସାମିଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ | ଆଉ ସୁବୁସାମି ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ନାମରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି | ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁନ୍ ରୁ ଜୁଲାଇ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ମାସର ତାଲିମ ପାଇଁ ଆଶାୟୀ ଯୁବକଙ୍କ ପାଖରୁ ପ୍ରାୟ ୨.୬୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇ କରାଯାଇଥିଲା। ସେନାରୁ ଅବସର ନେଇଥିବା ସୁବୁସାମି ଆଶାୟୀମାନଙ୍କୁ ଠକମାନଙ୍କ ସହିତ ଭେଟ କରାଇଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଠକଙ୍କ ଏକ ଚାଲ ଥିଲା ବୋଲି ସେ ଜାଣିନଥିଲେ ଏବଂ ସେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଜାଲରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲେ। ମଦୁରାଇର ୨୫ ବର୍ଷୀୟ ସ୍ନେହିଲ କୁମାର କହିଛନ୍ତି “ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସୁବୁସାମିଙ୍କୁ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ୨୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏବେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସର ଇକୋନୋମିକ୍ ଅଫେନ୍ସ ୱିଙ୍ଗ୍ ଏନେଇ ତଦନ୍ତ କରୁଛି |

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (1 )